Edukacja - przykład realizacji
Bezproblemowa współpraca dla zdalnych studentów na całym świecie: Q-SYS wspiera przejście na zdalne funkcjonowanie podczas pandemii. W ciągu zaledwie 4 tygodni pierwsza sala wykładowa została wyposażona w system audio-wideo umożliwiający studentom dostęp do wykładów z dowolnego miejsca, a wkrótce potem do innych obszarów uczelni.
„Głównym wymaganiem było utrzymanie łatwości użytkowania Microsoft Teams oraz nienadmierne komplikowanie technologii dla użytkownika. Na początku było to duże wyzwanie techniczne, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rozwiązanie Q-SYS z łatwością poradziło sobie z tym problemem. “
Projekt w skrócie
Wyzwanie
Czy da się zagwarantować 100% funkcjonowania uczelni przy zaledwie 50% powierzchni, a jednocześnie dać uczestnikom poczucie, że wszyscy siedzą razem w jednym pokoju?
To było najważniejsze pytanie, przed którym stanął Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu na początku 2020 roku.
Aby jak najszybciej wznowić nauczanie pomimo ograniczeń w dostępie na teren kampusu, wdrożenie pierwszej sali hybrydowej miało nastąpić w ciągu zaledwie 4 tygodni.
Poza napiętym terminem i wymaganiami technicznymi dotyczącymi nauki zdalnej, dotychczasowy interfejs użytkownika miał pozostać niezmieniony, a złożoność rozwiązania miała być jak najbardziej niedostrzegalna przez użytkownika.
Rozwiązanie
Po krótkim okresie planowania pierwsza sala została wyposażona w klasyczny system AV składający się z kamer sieciowych, głośników i mikrofonów. Kamery reagują na transmisję sygnału z mikrofonów sufitowych rozpoznając kierunek źródła dźwięku. Q-SYS Core w uniwersyteckim centrum danych przetwarza sygnały centralnie, dzięki czemu osoba mówiąca jest zawsze w polu widzenia kamery.
Po udanej instalacji i uruchomieniu pierwszego pomieszczenia zrealizowano trzy kolejne pomieszczenia z takim samym wyposażeniem technicznym.
Ponadto skonfigurowano transmisję strumieniową audio w całym kampusie, umożliwiając transmisję z każdego budynku do innych.
Uczelnia posiadała również studio z zielonym ekranem, które umożliwiało wykładowcom strumieniowanie lub nagrywanie wykładów na żywo, a następnie przekazywanie ich zdalnym studentom.
Zastosowane komponenty
- Core 510i
- Core 110f
- Core 8 Flex
- IO Frame
Efekt
W efekcie powstał system, który daje wykładowcom maksymalną swobodę w projektowaniu seminariów i wykładów, a jednocześnie jest tak prosty i przyjazny dla użytkownika, jak to tylko możliwe. Złożoność systemu stojącego za w pełni zautomatyzowanymi salami wykładowymi nie jest zauważalna dla użytkownika. Sygnały peryferyjne z pomieszczeń, które są rozprowadzane po całym kampusie, są przesyłane do centralnego procesora w centrum danych, a następnie z powrotem do odpowiednich przestrzeni w celu sterowania kamerami.
Uproszczono nie tylko interfejs użytkownika. Konserwacja i serwisowanie systemu również nie wymaga dodatkowego wysiłku. System nie wymaga obecności techników na miejscu i może być kontrolowany i zarządzany zdalnie.
Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu nadal koncentruje się na cyfryzacji: studio transmisji strumieniowej utworzone podczas pandemii jest regularnie używane, a dodatkowe sale są stale wyposażane w technologię AV.